UDP Nedir? Nerelerde kullanılır?

UDP en iyi çabaya dayalı bir taşıma protokolü olarak görülür ve RFC 768’de tanımlanmıştır. UDP, TCP ile aynı şekilde veriyi segmentlerine ayıran ve yeniden birleştiren hafif taşıma protokolüdür, ancak TCP’deki güvenilirlik ve akış kontrolü yoktur. UDP genelde TCP protokolünün yapabildiği ancak kendisinin yapamadığı özellikler ile tanımlanan basit bir protokoldür.

Şekilde gösterildiği gibi, UDP’yi aşağıdaki özellikler tanımlar:
• Bağlantısız: UDP veri gönderilip alınmadan önce hostlar arasında bağlantı kurmaz.
• Güvenilir Olmayan Teslimat: UDP verinin güvenilir olarak teslim edilmesini sağlamak için hizmet sunmaz.

UDP’de, gönderenin kayıp ya da bozuk veriyi yeniden iletmesi için işlemler yoktur.
• Verinin Sıralı Şekilde Yeniden Oluşturulmasının Olmaması: Veri zaman zaman gönderildiğinden
farklı bir sıra ile alınır.

UDP verinin orijinal sırasında yeniden birleştirilmesi için herhangi bir mekanizma sunmaz. Veri, basitçe uygulamaya ulaştığı sıra ile teslim edilir.
• Akış Kontrolünün Olmaması: UDP’de hedef cihaza aşırı yük binmesini engellemek için kaynak
tarafından iletilen veri miktarını kontrol eden mekanizmalar yoktur. Kaynak veriyi gönderir. Hedef
hosttaki kaynaklara fazla yüklenilirse, hedef host gönderilen veriyi büyük olasılıkla kaynakları kullanılabilir hale gelene kadar çöpe atacaktır.

TCP’den farklı olarak UDP’de çöpe atılan verinin otomatik olarak yeniden iletimi için bir mekanizma yoktur.
UDP, postaya normal ve taahhütlü olmayan bir mektup vermeye benzer. Mektubu gönderen, alıcının mektubu alma imkânı olup olmadığını bilmez; aynı şekilde postane memurunun da mektubu izleme ve hedefe ulaşmadığı takdirde gönderene bilgi verme sorumluluğu yoktur. UDP şekilde gösterildiği gibi TCP’nin güvenilirlik ve akış kontrolü mekanizmalarını içermediği halde, UDP’deki düşük ek yüklü veri haberleşmesi sayesinde, UDP’yi bir miktar veri kaybını tolere edebilen uygulamalar için ideal taşıma protokolü yapar. UDP’deki iletişim parçaları veri birimi olarak adlandırılır. Bu veri birimleri taşıma katmanı protokolü tarafından en iyi çabaya dayalı olarak gönderilir. Etki Alanı Adı Sistemi (DNS), gerçek zamanlı aktarılan video ve IP üzerinden ses (VoIP) UDP kullanan uygulamalardan bazılarıdır.

Ağ üzerinden canlı video ve ses iletmenin en önemli gereksinimlerinden biri verinin hızlı akmaya devam etmesidir. Video ve ses uygulamaları çok az fark edilebilen etkilerle veya hiç etki olmadan bir miktar veri kaybını tolere edebilir ve UDP ile son derece uyumludur. UDP durumsuz bir protokoldür; yani ne istemci ne de sunucu iletişim oturumunun durumunu izlemek zorundadır. UDP şekilde gösterildiği gibi güvenilirlik veya akış kontrolü ile ilgilenmez. Veri, düzeltecek veya yeniden sıralayacak UDP mekanizmaları olmadan kaybolmuş veya sırası bozulmuş olarak alınmış olabilir. UDP taşıma katmanı olarak kullanılırken, gerektiğinde güvenilirlik uygulama tarafından halledilmelidir.

Doğru Uygulama için Doğru Taşıma Katmanı Protokolü;

TCP ve UDP geçerli taşıma protokolleridir. Uygulamanın gereksinimlerine bağlı olarak, bu taşıma
protokollerinden biri ya da bazen ikisi birden kullanılabilir. Uygulama geliştiricileri uygulamaların gereksinimlerine göre uygun protokol türünü seçmelidir. Bazı uygulama türlerinde segmentlerin başarılı olarak işlenebilmesi için kesin olarak belirli bir sırada ulaşması gerekir.

Diğer uygulamalarda herhangi bir parçasının yararlı olabilmesi için verinin tümü alınmalıdır. TCP her iki durumda da taşıma protokolü olarak kullanılır. Örneğin veritabanları, web sunucuları ve e-posta istemcileri gibi uygulamalar tüm verinin hedefine orijinal durumunda ulaşmasını gerektirir. Herhangi bir kayıp veri, eksik veya okunamayan bozuk bir iletişime sebep olabilir. Dolayısıyla bu uygulamalar TCP kullanmaya yönelik tasarlanır. Ağ üzerinde oluşan ek yük bu uygulamalar için gerekli kabul edilir.

Diğer durumlarda uygulama ağ üzerinden iletim sırasında bazı verilerin kaybolmasını tolere edebilir, ancak iletimde gecikme kabul edilemez. UDP, ağda daha az ek yük gerektirdiği için bu uygulamalar için daha iyi bir seçenektir. UDP gerçek zamanlı kesintisiz ses yayını, video ve IP üzerinden ses (VoIP) gibi uygulamalarda daha çok tercih edilir. Bu tip trafiklerde onaylar teslimatı yavaşlatır ve yeniden iletim istenmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir