‘Sudo’ Parola Zaman Aşımı Ayarlanması

Ubuntu ve Linux Mint gibi türevlerinde veya herhangi bir Ubuntu tabanlı dağıtımda, bir sudo komutu uyguladığınızda, sizden yönetici şifresini girmeniz istenecektir.

Sudo komutunu ilk defa çalıştırdıktan sonra , şifre varsayılan olarak 15 dakika sürecektir , bu nedenle her sudo komutu için şifre yazmanıza gerek yoktur.

Eğer bir şekilde 15 dakikanın bir nedenden dolayı çok uzun veya kısa olduğunu düşünüyorsan, sudoers dosyasında kolayca ayarlayabilirsin.

Sudo parolasının zaman aşımı değerini ayarlamak için passwd_timeout parametreyi kullanın.

İlk önce, /etc/sudoers dosyasını sudo ve visudo komutlarını kullanarak süper kullanıcı ayrıcalıklarıyla açın:

$ sudo visudo 

Ardından, aşağıdaki varsayılanlar girişini ekleyin, sudo şifre istemi, sudo bir kullanıcı tarafından çağrıldığında 20 dakika sonra zaman aşımına uğrayacaktır.

Defaults        env_reset,timestamp_timeout=20

Not : İstediğiniz süreyi dakika cinsinden ayarlayabilir ve zaman aşımına uğramadan önce beklediğinizden emin olun. Ayrıca 0, yürüttüğünüz her sudo komutu için bir şifre istemi isteyip istemediğinizi belirleyebilir veya değeri ayarlayarak sonsuza kadar şifre istemini devre dışı bırakabilirsiniz -1.

Aşağıdaki ekran, /etc/sudoers dosyasında belirlediğim varsayılan parametreleri göstermektedir.

/etc/sudoers

Kaydedip Çıkabiliriz.

Daha sonra ayarın sudo ile bir komut çalıştırarak çalışıp çalışmadığını test edin ve şifre isteminin zaman aşımına uğrayıp çıkmayacağını görmek için 2 dakika bekleyin.

Linux içinde yayınlandı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir