LMHOSTS VE WINS NEDİR?

 

LMHOSTS dosyası, ağlarda bulunan bilgisayarların NETBİOS adlarını çözmek için kullanılır. LMHOSTS dosyası içinde bulunan eşleşmeler, aynı zamanda NETBİOS CACHE belleğe de yüklenir.

LMHOSTS dosyasına %root%/System32/Drivers/etc klasöründen erişilebilir. Dosyanın uzantısı .sam’dır. ve okunabilmesi için bu uzantının silinmesi gerekir. Uzantıyı sildikten sonra, dosyaya sağ tıklayıp, OPEN WİTH komutunu verin ve Notepad programını kullanarak açın. Aynı, hosts dosyasında olduğu gibi, bu dosya içinde de gerekli açıklamalar mevcuttur. Boş bir satıra IP adresi ve bilgisayar adı yazılır.

LMHOSTS dosyası, genelde küçük ağlarda kullanılır. Aşağıda ki avantaj ve dezavantajlara sahiptir.

Avantajları;

  • Ağ trafiğini azaltır.
  • Tüm bilgisayarlarda sabit IP kullanılacağı için, DHCP sunucuya gerek kalmaz.
  • Sunucu veya istemci farklı yerel ağlarda veya etki alanlarında olabilir. Yönlendirici üzerinden çalışabilir.

Dezavantajları;

  • Büyük ağlarda, dosyadaki eşleşme sayısı iyice artacağı için, tüm verileri girmek ağ yöneticisinin işini zorlaştırabilir.

Genelde, küçük Windows ağlarında LMHOSTS, büyük Windows ağlarında ise WINS tercih edilirdi, ama artık pek kullanılan bir teknoloji değildir. Sadece, ağınız da çok eski Windows 95, Windows 98 veya Windows Me gibi istemciler varsa tercih edilebilir.

WINS

Windows İnternet Name Services kelimelerinin kısaltılmışı olan WINS, NETBIOS adlarını IP adresine çözmek için kullanılır. Ağdaki bilgisayarların adlarını ve IP adreslerini barındıran bir veritabanına sahip olan WINS, herhangi bir sorgu olduğunda, ilgili istemcinin adını IP adresine çevirip, sorgu yapan istemciye göndermektedir.

Eğer ağınızda Windows 2000 öncesi ve DNS desteklemeyen istemciler varsa ad çözümlemek için WINS sunucu kullanabilirsiniz. Eğer ağınızdaki işletim sistemleri Windows 2000 veya daha yukarı ise, Wins Sunucu kullanmaya gerek yoktur. DNS sunucu ile ad çözebilirsiniz.

Daha öncede bahsedildiği gibi, genelde küçük Windows ağlarında LMHOSTS, büyük Windows ağlarında WINS tercih edilirdi ama artık pek kullanılan bir teknoloji değildir. Sadece ağınızda çok eski Windows 95, Windows 98 veya Windows Me gibi istemciler varsa WINS tercih edilebilir.

WINS sunucularda, IP adresleri dinamik olarak tutulurlar. Yani bir istemcinin adı veya IP adresi değişirse, WINS sunucularda tutulan veritabanı hemen güncellenir. Eğer ağda bir WINS sunucusu çalışıyorsa, istemciler, ad-IP kaydı için WİNS sunucuya istekte bulunurlar. İsteği alan WİNS sunucu, eğer ad-IP ikilisi veritabanında yoksa, hemen bu eşleşmeyi veritabanına kaydeder ve kayıt 6 gün süreyle saklanır.

WİNS sunucu, ağdaki yayın trafiğini düşürdüğü ve istemcilerin daha kolay bulunmasını sağladığı için Windows 2000 öncesi işletim sistemleri için tercih edilebilir. Sadece IPv4 ile çalıştığı için, genelde eski makineleri desteklemek amaçlı kullanılmalıdır.

 

Bu makalemizin de sonuna geldik. Farklı konularda görüşmek dileğiyle…

Yazı oluşturuldu 71

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön