Linux’ta bir dosyayı kimlerin kullandığını bulmak

Bu yazıda, Linux’ta belirli bir dosyayı kimlerin kullandığını nasıl bulacağımızı açıklayacağız. Bu, açık bir dosya kullanan sistem kullanıcısını veya işlemi bilmenize yardımcı olur.

Birinin bir dosya kullanıp kullanmadığını ve varsa kim olduğunu bilmek için lsof komutunu kullanabiliriz . Açık dosyaları aramasında çekirdek belleği okur ve tüm açık dosyaları listelemenize yardımcı olur. Bu durumda, açık bir dosya normal bir dosya, bir dizin, bir blok özel dosya, bir karakter özel dosya, bir akış, bir ağ dosyası ve diğerleri olabilir; çünkü Linux’ta her şey bir dosyadır.

Lsof , bir dosya sisteminde o dosya sistemindeki herhangi bir dosyayı kimlerin kullandığını belirlemek için kullanılır. Linux dosya sisteminde lsof komutunu çalıştırabilir ve çıktı, dosyayı aşağıdaki çıktıda gösterildiği gibi kullanan işlemler için sahip ve işlem bilgilerini tanımlar.

$ lsof /dev/null

Kullanıcıya özel açılan dosyaları listelemek için aşağıdaki komutu onurbolatoglugerçek kullanıcı adıyla değiştirin.

$ lsof -u onurbolatoglu

Bir diğer önemli kullanım lsof etmektir belirli bağlantı noktasında dinleme işlemini öğrenmek . Örneğin, aşağıdaki komutu kullanarak 80 numaralı bağlantı noktasını dinleme işlemini tanımlayın.

sudo lsof -i TCP:80

İşlem Dinleme Portunu Bulun

Not : lsof , açık dosyalar aramasında çekirdek belleği okuduğundan, çekirdek bellekteki hızlı değişiklikler öngörülemeyen çıktılara neden olabilir. Bu, lsof komutunu kullanmanın en büyük dezavantajlarından biridir.

Daha fazla bilgi için lsof man sayfasına bakınız:

man lsof

Bu kadar! Bu yazıda, Linux’ta belirli bir dosyayı kimlerin kullandığını bilmeyi açıkladık. Açık bir dosya kullanarak işlemler için sahibin ve işlem bilgilerinin nasıl tanımlandığını gösterdik. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir