Linux:MySQL, PHP ve Apache Konfigürasyon Dosyaları Nasıl Bulunur?

Bu yazıda, MySQL veritabanı sunucusu (my.conf), PHP programlama dili (php.ini)ve Apache HTTP sunucusu için varsayılan yapılandırma dosyalarını bulmak için (http.conf)Linux ile birlikte LAMP (Linux Apache Mysql / MariaDB PHP) yığınını oluşturan bir dizi komut öğreneceğiz.

Bir yapılandırma dosyası (veya yapılandırma dosyası) sistemle ilgili veya uygulama ayarlarını içerir. Geliştiricilere ve yöneticilere sistemin veya uygulamanın çalışması üzerinde kontrol sağlar.

Bir Linux Sysadmin olarak, konfigürasyon dosyalarının yerini bilmek veya bunları bulmak için mastering yöntemi paha biçilmez bir beceridir.

/etcdizin veya ilgili alt dizinleri uygulama yapılandırma dosyaları bulunur.

Bu, yapılandırma dosyalarının birincil konumu olmasına rağmen, birkaç geliştirici, diğer yapılandırma dosyalarını özel dizinlerde saklamayı seçer.

MySQL (my.conf) Konfigürasyon Dosyası Nasıl Bulunur?

MySQL yapılandırma dosyasını , MySQL sunucusunu yönetmek için bir istemci olan mysql komut satırı aracını veya mysql admin’i kullanarak bulabilirsiniz .

Aşağıdaki komutlar, varsayılan seçeneklerin okunduğu dosyalar (yapılandırma dosyaları) hakkında konuşan bir bölüm içeren mysql veya mysqladmin yardım sayfasını görüntüler .

Aşağıdaki komutlarda, grep seçeneği -A eşleşen satırlardan sonra NUM satır sonundaki bağlam satırlarını görüntüler.

$ mysql --help | grep -A1 'Default options'
OR
$ mysqladmin --help | grep -A1 'Default options'

MySQL my.cnf Yapılandırma Dosyasını Bulmak.

PHP (php.ini) Konfigürasyon Dosyası Nasıl Bulunur?

PHP , PHP bilgilerinin ve yapılandırmalarının gösterilmesini sağlayan anahtar ile birlikte php komut satırı programı kullanılarak terminalden kontrol edilebilir -ive grep komutu , aşağıdaki gibi PHP yapılandırma dosyasını bulmanıza yardımcı olur:

php -i | grep "Loaded Configuration File"

PHP (php.ini) Yapılandırma Dosyasını Bulmak.

Apache http.conf / apache2.conf Yapılandırma Dosyasını Bulun;

Apache2’yi doğrudan (çoğu durumda önerilmez) çağırabilir veya apache2’nin-V versiyonunu ve inşa parametrelerini gösteren bayrak ile aşağıdaki gibi apache2ctl kontrol arayüzünü kullanarak yönetebilirsiniz.

--------- CentOS / RHEL / Fedora Üzerine --------- 
$ apachectl -V | grep SERVER_CONFIG_FILE 

--------- Debian / Ubuntu / Linux Nane Üzerine --------- 
$ apache2ctl -V | grep SERVER_CONFIG_FILE
Sunucumda Apache kurulu olmadığı için sonuç çıkmadı.

Bu kadar! Bu gönderi hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmayı veya yorumlarda yukarıdaki yapılandırma dosyalarını bulmanın başka olası yollarını sunmayı unutmayın.

Linux içinde yayınlandı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir