Linux:Dosya ve Uygulamaları aramak

Bu eğitim, Linux’ta bir dizin bulmanın farklı yollarını ele alacaktır. Bildiğiniz gibi, Linux’da her şey dizinleri içeren bir dosyadır . Bir Linux kullanıcısının komut satırında yapacağı yaygın şeylerden biri bir dosya veya dizini aramaktır .

Komut satırında find , locate ve hangileri gibi dosyaları aramak için kullanılan çeşitli araçlar ve yardımcı programlar vardır . Ancak, son yardımcı program ( ki ) yalnızca bir komut bulmak için kullanılır.

Bu eğitimin kapsamı için, esas olarak, canlı bir Linux dosya sistemindeki dosyaları arayan ve bulmaya kıyasla daha verimli ve güvenilir olan bulma yardımcı programına odaklanacağız.

Olumsuz bulmak o yarattığı bir veya daha fazla veritabanları okur olmasıdır updatedb bu canlı dosya sistemi aracılığıyla aramaz. Ek olarak, nereden başlayacağınız konusunda (başlangıç ​​noktasından) esneklik sunmaz.

Aşağıda locate komutunu çalıştırmak için kullanılan sözdizimi verilmiştir:

locate [option] [search-pattern]
locate --basename '\pkg' >> gibi..

Yukarıdaki komut çıktısından da görebileceğiniz gibi, locate , root (/) dizininden başlayarak arama yapacaktır , bu nedenle aynı ada sahip diğer dizinler eşleştirilmiştir.

Linux içinde yayınlandı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir