Linux:Bütün Açık Bağlantı Noktalarının Listesi Nasıl Bulunur?

Bu yazıda, bilgisayar ağındaki portlar hakkında kısaca konuşacağız ve Linux’ta tüm açık portları nasıl listeleyeceğinize geçeceğiz.

Bilgisayar ağlarında ve daha kesin olarak yazılım terimlerinde bir port, Linux işletim sistemindeki belirli bir uygulamayı veya süreci tanımlamak için iletişimin bir bitiş noktası görevi gören mantıksal bir varlıktır . Bu, 16-bitlik bir sayı (olup 0 için 65535 uç sistemler başka, bir uygulama ayırır).

En popüler iki İnternet taşıma protokolü, İletim Kontrol Protokolü ( TCP ) ve Kullanıcı Datagram Protokolü ( UDP) ve daha az bilinen diğer protokoller, iletişim oturumları için port numaraları kullanır (kaynak ve hedef IP adresleriyle birlikte kaynak ve hedef port numaraları).

Ek olarak, bir IP adresi, port ve TCP / UDP gibi bir protokolün bir soket olduğu bilinir ve her hizmet benzersiz bir sokete sahip olmalıdır.

Aşağıda farklı Port kategorileri bulunmaktadır:

  1. 0-1023 – Tanınmış Bağlantı Noktaları, Sistem Bağlantı Noktaları olarak da adlandırılır.
  2. 1024-49151 – Kullanıcı Bağlantı Noktaları olarak da bilinen Kayıtlı Bağlantı Noktaları.
  3. 49152-65535 – Özel Bağlantı Noktaları olarak da adlandırılan Dinamik Bağlantı Noktaları.

Cat komutunu/etc/services kullanarak Linux’daki farklı uygulamaların listesini ve port / protokol kombinasyonunu Linux’ta görüntüleyebilirsiniz:

$ cat /etc/services 
OR
$ cat /etc/services | less

Linux’ta TCP ve UDP dahil olmak üzere tüm açık portları veya şu anda çalışan portları listelemek için netstat’ı kullanacağız , ağ bağlantılarını ve istatistiklerini izlemek için güçlü bir araçtır.

Nerede,

  1. -l – yalnızca dinleme soketlerini yazdırır
  2. -n – port numarasını gösterir
  3. -t – tcp portlarının listelenmesini sağlar
  4. -u – udp bağlantı noktalarının listelenmesini sağlar

Bir Linux sistemindeki soketleri incelemek için iyi bilinen kullanışlı bir yardımcı program olan ss komutunu da kullanabilirsiniz . Tüm açık TCP ve UCP portlarınızı listelemek için aşağıdaki komutu çalıştırın:

Daha fazla kullanım bilgisi için yukarıdaki komutların man sayfalarını kontrol edebilirsiniz.

Linux içinde yayınlandı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir