Group Policy (Yönetim İlkeleri) Nedir?

Etki alanında bulunan bilgisayarların ayarını merkezi olarak yapmaya yarayan bir teknolojidir, ağdaki istemci ayarlarını teker teker Control Panel veya Registry kullanarak yapmak yerine, Server Manager > Tools menüsünde bulunan Group Policy Management konsolu kullanılarak toplu bir şekilde yapılır.

Group Policy Management Konsolu

Group Policy Management konsolu kullanılarak oluşturulan ayarlar/ilkeler, tüm etki alanına veya etki alanındaki belli bir Organizational Unit’e uygulanabilir. Böylece, her bilgisayara teker teker ayar yapmak yerine, tek bir ayar yapılır ve tüm bilgisayarlara veya kullanıcılara uygulanır.

Group Policy Management konsolu kullanılarak yapılan ayarlara ya da ilkelere Group Policy Object (GPO) denir. Bir GPO içinde, bir ya da daha fazla ilke (policy) olabilir. Oluşturulan GPO’lar, ağdaki kullanıcılara ya da bilgisayarlara uygulanabilir. Oluşturulan GPO’lar, SYSVOL klasörü içinde barındırılır.

Group Policy, Group Policy Object (kurallar/ilkeler) oluşturmamızı ve bu kuralları OU veya etki alanlarına uygulamamızı sağlar. Örneğin ağdaki kullanıcıların Control Panel’e ulaşmasını engelleyerek kurcalamalardan kaynaklanacak olası arızaların önüne geçebilirsiniz.

GP ile aşağıdaki ayarları yapabilirsiniz;

  • Güvenlik ayarları
  • Masaüstü ayarları
  • Yazılım kurulumu
  • Network ayarları
  • Güncelleme
  • Klasör ve kısayol işlemleri

 

Yazı oluşturuldu 71

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön