Forward Lookup Zone ve Reverse Lookup Zone Nedir?

Forward Lookup Zone olan adlandırılan bu yapı, bilgisayar/host adlarını IP adresine çözer. Bu yapı içinde A,CNAME,SRV,MX,NS ve SOA gibi kayıtlar bulunur. Bu kayıtlara genel olarak, Resource Record denir. DNS sunucuya bir sorgu yapıldığı zaman bu kayıtlara bakılarak yanıt verilir.

 

Bu Kayıtlar;

 

  • HOST (A / AAAA) : Ağ üzerinde bulunan makinaların adlarını barındırır ve adların IP adresine çözülmesini sağlar. IPv4 (A) veya IPv6 (AAAA) kaydı oluşturulabilir. (client1.firma.com)
  • Start Of Authority (SOA) : Zone dosyası içinde bulunan ilk kayıttır. Zone için, Primary DNS Name server tipini ve admin e-mail bilgisini barındırır. Replikasyon için özel bilgileri tutar. Domain adını host ismine çözer.
  • Name Server (NS) : Belirtilen alan adı için yetkili (authoritative) DNS sunucusunu tanımlar. Bir istemci, DNS sunucuya sorgu yaptığında, DNS sunucu, sorgulanan adın IP adresini Authoritative  sunucudan öğrenir. Tüm forward ve reverse lookup zone’lar içinde bir NS kaydı görünür.
  • MX (Mail Exchanger) : Özel domain yapılarında e-mail server tanımlamak için kullanılır. Host ismine çözümleme yapar. (firma.com>client1.firma.com). MX kaydı oluşturmak için sistemimizde mail server olması gerekir. Örneğin Exchange server varsa, bunu DNS sunucuya eklemek için MX kaydı oluşturulur.
  • ALİAS (CNAME) : Bir IP adresine birden fazla host adı atayarak, her iki isimde de sorgulandığında aynı IP adresine çözümleme yapar. Örneğin client1.deneme.com adresine deneme.com yazınca gitmenizi sağlar.

 

Reverse Lookup Zone ;

Reverse Lookup Zone olarak adlandırılan yapı, IP adreslerini bilgisayar/host adına çözer. Bu yapı içinde PTR,NS ve SOA gibi kayıtlar bulunur. PTR kaydı, IP adresinin bilgisayar adına çevrilmesini sağlar. Reverse Lookup Zone kayıtları her zaman oluşturulmazlar fakat oluşturulmaları halinde, bazı hata ve uyarı mesajlarının meydana gelmesini engellerler.

Yazı oluşturuldu 71

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön