DAS & NAS & SAN Nedir?

DAS NEDİR ?

DAS

Direct Attached Storage kelimelerinin kısaltılmışı olan DAS, bilgisayara veya sunucuya doğrudan bağlı olan diskleri ifade eder. Bu bağlantı, IDE, SATA, SCSI veya USB ile olabilir. Bu bağlantılar kullanılarak, sunucuya bir veya daha fazla disk bağlanabilir.

Bu tür diskler ucuzdur ve yapılandırılmaları kolaydır. Fakat sunucu göçtüğü anda disklere erişim imkansız hale gelir. Ayrıca, DAS teknolojisi, alternatifi olan NAS teknolojisine göre daha yavaş çalışır. Sunucunun yükü arttıkça daha da yavaşlar.

Yukarıda şekilden de görüldüğü gibi, DAS  teknolojisinde, diskler bilgisayara belli bir ara birim ile doğrudan bağlıdırlar; arada hub, switch veya yönlendirici gibi ağ cihazları yoktur.

NAS NEDİR ?

NAS

Network Attached Storage kelimelerinin kısaltılmışı olan NAS, ağ üzerinden erişilebilen bellekleri ifade eder. Bu bellekler, özel olarak üretilmişlerdir; ağ üzerine takılı özel cihazlara bağlıdırlar ve kullanıcılar bu belleklere ağ üzerinden erişirler. Yani DAS bellekler, doğrudan sunucuya bağlıyken. NAS bellekler ise ağa bağlıdırlar.

 

Her NAS cihazının, diski kontrol eden özel bir işletim sistemi vardır. Bu işletim sistemiyle NAS ‘a erişimi kısıtlayabilir, paylaşım özelliklerini ayarlayabilirsiniz. Windows Storage Server, bu tür işler için kullanılan bir işletim sistemidir.

NAS cihazları ucuzdur, yapılandırılmaları ve yönetimleri kolaydır. Fakat erişim süresi daha uzundur ve büyük kurumlar için iyi bir çözüm değildir. Bu tür bellekler, genelde veri paylaşımı için kullanırlar; SQL Server veya benzeri kurumsal uygulamalar için tercih edilmezler.

SAN NEDİR ?

SAN

Storage Attached Network kelimelerinin kısaltılmışı olan SAN, ağdaki istemci veya sunucuların, özel olarak üretilmiş hızlı ağlar üzerinden, yüksek verimli belleklere erişimini sağlar.

SAN bellekler; hızlı, genişletilebilir, merkezi olarak yönetilebilir ve yüksek düzeyde yedekleme sağlarlar. Fakat pahalıdır ve teknik bilgi gerektirirler. Bu nedenle, çoğunlukla verimin ve güvenliğin önemli olduğu kurumsal ağlarda kullanılırlar.

 

Yazı oluşturuldu 71

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön